Dlaczego Moodle MOOC?

Martin Dougiamas, Założyciel i Główny Programista


Podobnie jak wiele osób z branży edukacyjnej zauważyłem niedawny chwilowy szum wokół MOOC (Masowych Otwartych Kursów online). To wspaniale widzieć wzmożone zainteresowanie wiodących mediów kursami opartymi na Internecie i dobrze, że coraz więcej osób myśli o darmowych kursach na dużą skalę, ale niestety nadmierna ekscytacja w tym temacie wprowadza wielu ludzi w błąd pozwalając im myśleć, że kursy te stanowią pierwszą falę kształcenia online. W rzeczywistości byliśmy nauczani online od wielu lat i uważam, że wiele z nowego oprogramowania opracowywanego przez firmy zajmujące się szkoleniami online boryka się z tymi samymi problemami, które dawno rozwiązaliśmy przy użyciu innego oprogramowania.

Moodle (Modułowe Zorientowane Obiektowo Dynamiczne Środowisko Nauczania) istnieje już od ponad dziesięciu lat. Od czasu, kiedy opublikowałem pierwszy kod platformy na licencji open source w 2001 roku, miała ona społecznościową witrynę, która sama używała Moodle. To było zamierzone - moim pomysłem było szybko uruchomić wspólnotę edukacyjną wokół tematyki #moodle, niekończący się kurs, w który można wejść w dowolnej chwili aby uczyć się o Moodle. Zachęcałem programistów i użytkowników do korzystania z tych samych grup dyskusyjnych i narzędzi, aby mogli uczyć się od siebie nawzajem i wspólnie tworzyć rozwiązania, które reprezentują aktualny stan naszej wiedzy o edukacji w Internecie.

Moodle posiada wiele funkcji i nauczenie się ich wszystkich może trochę potrwać. Jako platforma open-source od 12 lat korzysta z doświadczeń i wiedzy tysięcy wychowawców internetowych i rozwija wiele unikalnych narzędzi. Uczenie się wszystkich możliwości bez właściwego kontekstu jest mało efektywne, zwykle najlepszy sposób ich nauki to praca w prawdziwym kursie, otwartość na nowe pomysły na osiągnięcie celu i poszukiwanie rozwiązań dla każdego problemu. Wsparcie społeczności znakomicie przyczynia się do tego typu rozwoju zawodowego: nasza wspólnota jest pełna wspaniałych nauczycieli z doskonałymi pomysłami.

Można powiedzieć, że Moodle.org było naszym MOOC od zawsze.

Jednakże wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z potencjału Moodle i mówią nam, że doceniliby krótsze i bardziej zsynchronizowane wprowadzenie, w którym mogliby sami wszystkiego spróbować.

Zasadniczy powód, dla jakiego uruchomiono "Learn Moodle" jako bardziej uporządkowany MOOC, to pokazać nauczycielom czym jest Moodle i jak bogate możliwości posiada, pomóc im zrozumieć jak nasze aktywności wyglądają z perspektywy studenta i to przy użyciu metod, które mogą wykorzystać we własnych kursach (czy to w dostępnej tutaj "piaskownicy", czy też na swoich własnych stronach).

Dodatkową korzyścią z uruchomienia tego wydarzenia jest to, że możemy wykazać, jak bardzo można skalować platformę do dowolnego rozmiaru (od zawsze było to możliwe). Istnieją prywatne strony Moodle z setkami tysięcy aktywnych studentów, ale nie są one ogólnodostępne. Te witryny implementują Moodle na skalowalnym klastrze tworząc platformę, która teoretycznie może poradzić sobie z dowolną liczbą użytkowników i kursów przy niskich kosztach. Chcemy pokazać, że można korzystając z oprogramowania open source w łatwy sposób uruchomić własne kursy (masowe lub nie) na własnych serwerach prywatnych, w swoim własnym języku, w swoim własnym kraju.

Wreszcie kolejnym powodem powstania tego kursu jest pomóc nam - Głównemu Zespołowi Moodle w Centrali Moodle - dowiedzieć się więcej o projektowaniu i działaniu nowego dużego wdrożenia naszej własnej platformy. Nasi informatycy niewątpliwie uzyskają szczegółowy obraz wydajności Moodle w środowiskach klastrowych, nasi programiści prawdopodobnie odkryją i zlikwidują nowe wąskie gardła, a nasi nauczyciele i dokumentatorzy dowiedzą się więcej na temat nauczania w masowych otwartych kursach i prawdopodobnie przy okazji rozwiążą problemy z interfejsem. Dzięki temu wszyscy odniosą korzyść z rozwoju oprogramowania Moodle. Moodle jest trwającym, żywym projektem i wszyscy będą się uczyć!

Jeżeli spodoba Ci się ten kurs i zechcesz podjąć dalsze kroki, zachęcamy do sprawdzenia możliwości szkoleniowych u naszych Partnerów Moodle, a w ostateczności możesz nawet spróbować uzyskać Certyfikat Twórcy Kursów Moodle (MCCC) co daje Ci uprawnienia zawodowe, które możesz dodać do swojego portfolio.

Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w Learn Moodle. Na pewno będzie to ekscytujący miesiąc!

Last modified: Friday, 10 July 2015, 1:53 PM